search
menu menu_open

Miliardy długów w ZUS mimo prosperity

26 września 2018

Miliardy długów w ZUS mimo prosperity

Od początku roku pół miliona firm nie wpłaciło 3,5 mld zł składek. Kolejne 2,8 mld zł ZUS potrącił z bieżących wpłat na pokrycie długów sprzed lat.

Mimo iż polska gospodarka pędzi w zawrotnym tempie, nie wszyscy przedsiębiorcy korzystają na okresie prosperity.

Z informacji, do których dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że w pierwszej połowie tego roku przeszło 525 tys. polskich firm zadłużyło się w ZUS na ponad 3,5 mld zł. Największą grupę zadłużonych przedsiębiorców stanowi najmniejsze firmy, niezatrudniające pracowników. Z danych ZUS wynika, że przeszło 300 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą i płacących składki sami za siebie, nie dopłaciło w pierwszej połowie tego roku 587,5 mln zł. Przeciętnie taki dług na jedną osobę wynosi zaledwie 1 955 zł, nie powinni oni mieć większych problemów z uregulowaniem tych zaległości.

Podobnie jest w przypadku firm zatrudniających do 20 pracowników. 210 tys. takich podmiotów zalega w ZUS już na prawie 1,3 mld zł, co przeciętnie na jedną taką firmę daje kwotę 6 tys. zł.

—————

– Pamiętajmy, że mimo dobrej sytuacji gospodarczej są branże, które od dłuższego czasu mają problem z płynnością i bieżącym regulowaniem swoich zobowiązań, jak np. szpitale – tłumaczy prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. – Zleciłam szczegółowe przeanalizowanie zadłużenia płatników, aby określić, jakie firmy się zadłużają, dlaczego to zadłużenie powstaje i jak sobie radzą z regulowaniem zaległości – dodaje.

Liczba firm zadłużonych w ZUS bardzo niepokoi Łukasza Kozłowskiego, ekonomistę w Federacji Przedsiębiorców Polskich. – To sygnał, że w części firm zaczyna się dziać coś niedobrego i nie korzystają one z fantastycznej koniunktury gospodarczej – komentuje ekspert. – Ten sygnał powinien zostać odebrany przez nasz rząd, bo to może być początek końca wzrostu gospodarczego. Potwierdzają to zresztą dane dotyczące zwiększonej liczby upadłości firm w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Więcej:

https://www.rp.pl/ZUS/309239935-Zaleglosci-w-skladkach-ZUS-w-2018-r.html

Źródło: Rzeczpospolita