search
menu menu_open

Firmy przystopują wyścig płac

5 października 2018

Firmy przystopują wyścig płac

Pracodawcy planują, że skala podwyżek pensji w 2019 r. będzie niższa niż w tym roku. Może w tym pomóc większa dbałość o ograniczenie rotacji kadr, która podbija budżety płacowe.

Pomimo niskiego bezrobocia, które według Ministerstwa Pracy wynosi 5,8 proc., a według Eurostatu zaledwie 3,4 proc., firmy wcale nie szykują się do nowej wojny na podwyżki płac. Wręcz przeciwnie – liczą, że w przyszłym roku zamierzają ją ograniczyć.

Mediana planowanych na 2018/2019 rok podwyżek (część firm wprowadza je w grudniu, inne w styczniu) to tylko 3,7 proc., czyli nawet mniej niż te zrealizowane w tym roku (4,1 proc.) – wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej” raportu firmy doradczej Korn Ferry Hay Group (KFHG), który powstał na podstawie danych z ponad 750 przedsiębiorstw, głównie dużych polskich i zagranicznych spółek.

Nieco mniejszy ma być też zasięg podwyżek; o ile w tym roku pensje podwyższało 96 proc. pracodawców, to na przyszły rok planuje 93 proc. badanych. W bankach i w handlu detalicznym – wszyscy, ale i oni nie będą szarżować.

—————

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

„Sytuacja na rynku pracy zdecydowanie działa na rzecz szybszego wzrostu płac, na który jednak w wielu firmach nie ma wiele przestrzeni. Tym bardziej że od IV kw. 2017 r. widzimy, że chociaż firmy sprzedają coraz więcej, to ich rentowność maleje. Nie mogą sobie bowiem rekompensować rosnących kosztów poprzez wyższe ceny, co pokazuje bardzo niski, niespełna 1-proc. wskaźnik inflacji bazowej. W tej sytuacji wiele firm nie jest w stanie sobie pozwolić na dodatkowe koszty i wycofuje się z rynku – rezygnują z części zamówień i z zatrudniania nowych pracowników, gdyż wydatki na ich rekrutację są głównym motorem kosztów płac. Sytuacja może się zmienić, gdy pęknie bariera konkurencji na rynku. Może na to wpłynąć duży wzrost cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw, który przełoży się na wzrost cen, uruchamiając spiralę inflacyjną. Wtedy płace szybciej pójdą w górę, choć część ich wzrostu zje inflacja.”

Więcej:

https://www.rp.pl/Wynagrodzenia/310049897-Firmy-przystopuja-wyscig-plac.html

Źródło: Rzeczpospolita