search
menu menu_open

Raport: Polacy wolą pracę w zagranicznych firmach

12 października 2018

Raport: Polacy wolą pracę w zagranicznych firmach

Niemal co drugi Polak chciałby zatrudnić się w firmie zagranicznej, a jedynie co czwarty wybrałby firmę lokalną – wynika z badania przeprowadzonego przez Nielsen Polska. – Firmy z kapitałem zagranicznym przez lata zbudowały wizerunek solidnego pracodawcy, który dobrze płaci. To czynnik, który bardzo liczy się dla polskich pracowników – podkreślił w programie „Biznes dla Ludzi” w TVN24 BiS Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

– Statystyki pokazują, że różnice w poziomie płac  (między firmami z kapitałem zagranicznym a polskim) firm są dosyć spore – dodał. Jak poinformował, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, różnica wynosi nawet 60 procent.

– To wynika z tego, że trochę inna jest struktura firm z kapitałem zagranicznym, często są to firmy większe. To też firmy, które mają działalność skoncentrowaną w takich sektorach gospodarki, gdzie przeciętny poziom wynagrodzenia jest wyższy – wyjaśniał gość TVN24 BiS.

Jednocześnie Kozłowski zwrócił uwagę, że „mamy do czynienia z ujęciem stereotypowym, rozgraniczeniem pomiędzy pracodawcą zagranicznym a pracodawcą polskim”.

– Nie każdy polski pracodawca jest gorszy od zagranicznego i nie każdy pracodawca zagraniczny oferuje korzystne warunki zatrudnienia na tle całego rynku. Nie można dokonać takiej generalizacji choć średnia wciąż jest na korzyść kapitału zagranicznego – ocenił Łukasz Kozłowski.

Zdaniem eksperta sytuacja w polskich przedsiębiorstwach się jednak poprawia. – Tak naprawdę nie ma już tak ogromnej przepaści pomiędzy pracodawcą polskim, a pracodawcą zagranicznym jak to miało miejsce 20 lat temu, kiedy to były dwa różne światy – stwierdził Kozłowski.

Więcej:

https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/nielsen-43-proc-polakow-chcialby-zatrudnic-sie-w-firmie-zagranicznej,875141.html

Źródło: TVN 24 BiŚ