search
menu menu_open

Wielka burza o rzecznika podatników

18 października 2018

Wielka burza o rzecznika podatników

Organizacje biznesowe i związki zawodowe krytykują pomysł powołania rzecznika podatników. Projekt resortu finansów stoi pod znakiem zapytania.

Wiele wskazuje na to, że może nie wypalić inicjatywa Ministerstwa Finansów (MF) utworzenia rzecznika praw podatnika (RPP), mającego bronić praw obywateli i przedsiębiorców w starciach z organami skarbowymi. Koncepcja resortu finansów nie przypadła do gustu organizacjom przedsiębiorców. Tym samym środowiska biznesowe przyłączyły się do chóru krytyków projektu. Tak samo jak kancelaria premiera i niektóre ministerstwa, biznes uważa, że kolejny rzecznik nie jest potrzebny, szczególnie jeśli ma mieć nikłe kompetencje i być całkowicie uzależniony od MF.

Mocny sygnał do krytyki projektu MF dały kancelaria premiera oraz resorty przedsiębiorczości i technologii oraz inwestycji i rozwoju. Stwierdziły, że nie do przyjęcia jest sytuacja, gdy RPP ma być całkowicie uzależniony od ministra finansów, a do tego jego kompetencje do pomagania podatnikom będą iluzoryczne.

Takie same zarzuty formułują środowiska biznesowe. „Rzecznik Praw Podatnika pozbawiony jest bardzo ważnego przymiotu — realnej niezależności” — pisze w swojej opinii Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pra-codawców. Dlaczego? Bo kandydata na tę funkcję premierowi będzie składał minister finansów, i on będzie mógł doprowadzić do jego odwołania. „Kryterium dawania rękojmi prawidłowego i obiektywnego wykonywania zadań jest na tyle nieostre, że daje Ministrowi Finansów uprawnienie, by wnioskować do premiera o odwołanie RPP tak naprawdę w każdym przypadku, w którym uzna to za stosowne” — stwierdza Marcin Nowacki.

Jego zdaniem spowoduje to, że rzecznik podatników stanie się de facto „kwiatkiem do kożucha” administracji podatkowej. „Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że w przypadku, w którym rzecznik zacznie podejmować zbyt wiele działań niewygodnych z punktu widzenia fiskusa, będzie odwołany” — podkreśla Marcin Nowacki.

Na końcu swego pisma stwierdza, że „rzecznik praw podatnika jest instytucją niepotrzebną”.

Tak samo twierdzi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. „Przewidziana w projekcieustawy instytucja RPP nie zapewnia jego niezależności. Wprowadzenie jej jest niecelowe” — uważa.

Więcej:

https://www.pb.pl/wielka-burza-o-rzecznika-podatnikow-942923

Źródło: Puls Biznesu