search
menu menu_open

Twój e-PIT: duży problem dla firm, nieduży zysk dla podatników

22 października 2018

Twój e-PIT: duży problem dla firm, nieduży zysk dla podatników

Skrócenie o miesiąc terminu na przesłanie fiskusowi m.in. informacji PIT-11 i PIT-8C to utrudnienie dla płatników. Składający zeznania natomiast zyskają niewiele. I do tego pod pewnymi warunkami.

Nowelizacja ustawy o PIT, którą w tym tygodniu ma zająć się Senat, przewiduje uruchomienie od przyszłego roku nowej usługi Twój e-PIT. Będzie ona polegała na tym, że Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) sama wypełni roczne zeznania podatników (na razie nie wszystkich, ale będzie to dotyczyć np. najpopularniejszego PIT-37). Gotowe PIT-y skarbówka udostępni online do 15 lutego.

– Priorytetem jest jak najszybsze rozliczenie, aby podatnicy w jak najkrótszym czasie otrzymali zwrot nadpłaty PIT – podkreślał wiceminister finansów Tomasz Robaczyński podczas obrad sejmowej komisji finansów publicznych.

Problem w tym, że nie do końca jest tak, że podatnicy faktycznie otrzymają pieniądze wcześniej. Jeżeli bowiem ktoś już w styczniu uzyska od pracodawcy dane do rozliczenia (PIT-11) i natychmiast wypełni zeznanie, to i tak fiskus potraktuje je jak złożone 15 lutego i dopiero od tego momentu będzie liczył termin na zwrot nadpłaty podatku. Dziś jest tak, że termin zaczyna biec od dnia wpłynięcia PIT do urzędu.

Jest też inny problem. Aby faktycznie wcześniej dostać pieniądze, trzeba będzie wejść na Portal Podatkowy na stronie Ministerstwa Finansów i zaakceptować rozliczenie dokonane przez KAS (albo samodzielnie złożyć PIT). Jeśli tego nie zrobimy, termin zwrotu nadpłaty będzie liczył się od 30 kwietnia. Z dostępnych dziś podobnych usług (wstępnie wypełnionego PIT i wniosku o rozliczenie przez urząd – które zostaną zastąpione przez Twój e-PIT) w rozliczeniu za 2017 r. skorzystało niewiele więcej niż 1 proc. podatników.

—————

– Dobrze, że Ministerstwo Finansów stawia na cyfryzację i rezygnuje ze zbędnej biurokracji, czyli corocznego wypełniania zeznań przez podatników. Niezrozumiałe jest jednak to, dlaczego przy okazji nowymi obowiązkami obciążani są pracodawcy – komentuje Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Przeciw zmianom w trakcie konsultacji społecznych protestowali również instytucje finansowe i doradcy podatkowi.

Więcej:

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1313160,e-pit-problemem-dla-firmy.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna