search
menu menu_open

Jaka będzie decyzja Trybunału Konstytucyjnego RP w sprawie zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS?

30 października 2018

Jaka będzie decyzja Trybunału Konstytucyjnego RP w sprawie zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS?

We wtorek, 30 października br. zapadnie ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP. Będzie on dotyczył zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS. Na ten temat w radiowej Trójce w audycji „Bardzo Ważny Projekt” z Łukaszem Kozłowskim, głównym ekonomistą Federacji Przedsiębiorców Polskich rozmawiał Błażej Prośniewski.

Ta sprawa wywołuje wiele emisji szczególnie u najlepiej zarabiających Polek i Polaków, bowiem oni najbardziej odczują to na własnej kieszeni. Ale także wśród przedsiębiorców i związków zawodowych, którzy rzadko ramię w ramię mówią także o tym, że przepisy będą miały tylko skutki negatywne.

O co tak na prawdę toczy się gra? – O koszty, które będzie to generowało dla firm i też niepewność jaka jest jest z tym związana – wyjaśnił ekspert.

Cała sprawa toczy się już od roku. Zakładano, że przepisy wejdą w życie od początku 2018 roku. Później vacatio legis zostało wydłużone do roku 2019, ale ustawa została skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego RP.

– Kiedy firmy planują wydatki, także te związane z funduszem wynagrodzeń w roku 2019, nie mają  pewności, ile będą musieli wydać na składki na ubezpieczenie społeczne swoich pracowników – wyjaśnił ekspert.

Więcej:

https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2208455,Jaka-bedzie-decyzja-Trybunalu-Konstytucyjnego-RP-w-sprawie-zniesienia-limitu-30krotnosci-skladek-na-ZUS

Źródło: Polskie Radio