search
menu menu_open

Na waloryzacji zyskają najbiedniejsi emeryci

6 listopada 2018

Na waloryzacji zyskają najbiedniejsi emeryci

Od 1 marca przyszłego roku osoby pobierające renty i emerytury mają zagwarantowane zwiększenie świadczenia o 70 zł. Taką zmianę zakłada projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, który został wpisany do harmonogramu prac rządu na ten rok. Rząd proponuje jednorazową modyfikację obecnych zasad waloryzacji. Będzie ona polegała na podwyższeniu najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej oraz renty socjalnej z 1029,80 zł do 1100 zł.

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista z Federacji Przedsiębiorców Polskich, zwraca uwagę, że rząd tym rozwiązaniem próbuje obejść system zdefiniowanej składki będącej podstawą systemu emerytalnego.

– Do oszczędzających jest wysyłany niebezpieczny sygnał, że nie opłaca się płacić składek od wszystkich dochodów. Dodatkowo zniechęcamy Polaków do dłuższej aktywności zawodowej, której celem ma być zwiększenie wysokości emerytury – podkreśla ekspert.

więcej:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1335799,waloryzacja-emerytur-w-2019-roku.html,komentarze-najstarsze,1

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna