search
menu menu_open

„Rządy Pieniądza”: dobre wyniki stress testów największych polskich banków

6 listopada 2018

„Rządy Pieniądza”: dobre wyniki stress testów największych polskich banków

PKO BP i Pekao SA w trójce najodporniejszych na negatywne scenariusze banków europejskich. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził właśnie kolejną edycję testów warunków skrajnych, które sprawdzają, w jakiej kondycji są europejskie banki i jak mogą sobie poradzić w sytuacjach kryzysów finansowych. Najodporniejszy na negatywnie scenariusze okazał się bank PKO BP. O wynikach stress testów rozmawiali goście „Rządów Pieniądza” w Polskim Radiu 24.

Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha powiedział, że ten wynik może „uspokajać nastroje”, ale w sytuacjach skrajnych, znanych z przeszłości, to nie wystarczy.

– Banki wykorzystają to do kampanii wizerunkowej, że są dobrze prowadzone – bo to potwierdzałoby ten fakt. Trzeba jednak zrozumieć, czym jest sytuacja kryzysowa, czym jest np. stan paniki społeczeństwa, które masowo udaje się po swoje pieniądze, by je trzymać w domu. Na taki scenariusz nie jest gotowy żaden system bankowy, nie tylko europejski. Kryzysy makroekonomiczne, o których mówimy, nie przewidują elementu masowej paniki – podkreślił.

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich mówił, że z pewnością te wyniki stanowią dobrą wizytówkę polskiego sektora bankowego, który, w jego ocenie, na tle Europy wyróżnia się „konserwatyzmem”. Ekspert zwrócił przy tym uwagę na wyniki innych banków, zwłaszcza tych zachodnich, które są dużo większe i odgrywają dużo większą rolę w europejskim systemie finansowym. Łukasz Kozłowski wskazywał, że na problemy mogą być narażone np. banki włoskie czy brytyjskie. Zauważył, że poprawiła się za to sytuacja Deutsche Banku, który w ostatnich latach miał problemy, a które ma bardzo istotne znaczenie dla europejskiego sektora finansowego.

więcej:

https://polskieradio24.pl/130/5894/Artykul/2210983,Rzady-Pieniadza-dobre-wyniki-stress-testow-najwiekszych-polskich-bankow

Źródło: Polskie Radio 24