search
menu menu_open

Wątpliwości wokół 12 listopada. „Interpretując przepisy literalnie, handel można prowadzić”

8 listopada 2018

Wątpliwości wokół 12 listopada. „Interpretując przepisy literalnie, handel można prowadzić”
Posłowie zaakceptowali, a prezydent podpisał ustawę o wolnym 12 listopada, z której senatorowie wykreślili artykuł pozwalający tego dnia handlować. W zamyśle ten dzień ma być wolny także dla pracowników sklepów. Tyle że – w ocenie ekspertów – przyjęte przepisy jednoznacznie tego nie przesądzają. Wątpliwości stara się rozwiewać Państwowa Inspekcja Pracy, która wydała interpretację w tej sprawie.


W środę posłowie przyjęli poprawki Senatu do ustawy ustanawiającej 12 listopada 2018 roku Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustawę podpisał też już prezydent i została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że przepisy wchodzą w życie od czwartku.

Jedna z przyjętych poprawek skreśla artykuł 3 ustawy, zgodnie z którym 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta w placówkach, takich jak między innymi sklepy, hurtownie czy domy towarowe.

Oznacza to, że – zgodnie z intencją wnioskodawców – w poniedziałek 12 listopada sklepy powinny pozostać zamknięte. Pojawiają się jednak wątpliwości. Z obowiązującej obecnie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wynika bowiem, że takie ograniczenia mogą występować tylko w konkretnych dniach wymienionych w innej ustawie – o dniach wolnych. Tam na liście są m.in. Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Wszystkich Świętych, Wielkanoc, Boże Narodzenie. Dnia 12 listopada nie ma.

– Ustawa o zakazie handlu w niedziele odwołuje się wprost do świąt wymienionych w ustawie z 1951 roku, które są dniami wolnymi od pracy. Tymczasem ta ustawa, która została uchwalona przez Sejm w zmienionej wersji nie odwołuje się do ustawy z 1951 roku – tłumaczył w programie „Bilans” w TVN24 BiS Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

więcej:https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/12-listopada-wolny-od-pracy-pip-wyjasnia-co-z-pracownikami-handlu,881851.htmlŹródło: TVN24 Biznes i Świat