search
menu menu_open

Sytuacja finansowa nie usprawiedliwia zaległości szpitali

21 listopada 2018

Sytuacja finansowa nie usprawiedliwia zaległości szpitali

Nie można przerzucać ryzyka działalności gospodarczej na kontrahentów. Także wtedy, kiedy dłużnikiem jest lecznica

– Przepisy tylko teoretycznie zabezpieczają interesy kontrahentów publicznych szpitali – mówił Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich w trakcie debaty dotyczącej zatorów płatniczych i terminowego regulowania należności w ochronie zdrowia, która odbyła się w Katowi-cach w ramach cyklu konferencji „Kapitał dla Medycyny”.  Obecnie łączne zadłużenie lecznic przekracza 12 mld zł, a zobowiązania wymagalne – 1,7 mld zł.  To rekordowo złe wyniki. Ale co bardziej niepokojące, odpowiada za nie zaledwie 50 jednostek z ponad 700 wszystkich szpitali.

– To kliniki i instytuty, czyli jednostki specjalistyczne, bez których system lecznictwa nie może funkcjonować – podkreślał Marian Kreis, dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Św. Jana Pawła II SPSK nr 6.

Problem zatorów płatniczych w ochronie zdrowia jest szczególnie dotkliwy dla dostawców leków, hurtowni farmaceutycznych, ale także innych kontrahentów szpitali. – Nie płacąc im na czas za wykonane usługi, to na nich szpitale przerzucają  całe, także swoje, ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej – mówił Łukasz Kozłowski w trakcie debaty.

Więcej:

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1355244,sytuacja-finansowa-nie-usprawiedliwia-zaleglosci-szpitali.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna