search
menu menu_open

Rewolucja w VAT: doczekamy się prostych stawek, niezależnych np. od…terminu spożycia?

22 listopada 2018

Rewolucja w VAT: doczekamy się prostych stawek, niezależnych np. od…terminu spożycia?

Jest szansa, że podatek od towarów i usług (VAT), znajdujący się w cenie każdego produktu, wreszcie przestanie spędzać sen z oczu przedsiębiorcom z powodu różnorodności stawek i wielorakich interpretacji.

Ministerstwo Finansów zapowiada, że od 2020 r. zmiany mają uporządkować i uprościć cały system.

Podatek VAT nakładany jest na towary i usługi. W zależności od ich rodzaju, może mieć stawkę 23%, 8% lub 5%. Niektóre produkty są „zwolnione” z podatku i dla nich obowiązuje stawka 0%. Jak wyjaśnia Michał Borowski z Crido Taxand, jest to podatek od konsumpcji, czyli ekonomiczny ciężar jego stosowania ponoszą wszyscy konsumenci. Przedsiębiorcy nie ponoszą jego ciężaru, gdyż mają prawo do odliczenia podatku naliczonego na poprzednich etapach, czyli na fakturze zakupowej.

—————

Tę diagnozę obowiązującego systemu VAT potwierdza Łukasz Kozłowski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich, i dodaje, że nowa matryca stawek VAT powinna wyeliminować przynajmniej część niejasności interpretacyjnych.

− O ile sama idea VAT jest stosunkowo prosta, to praktyka stosowania tej daniny nie jest już taka jasna w praktyce, z uwagi na różne stawki przy różnego rodzaju dóbr, które często trudno od siebie odróżnić, np. sos musztardowy od musztardy, czy kawę na wynos od kawy z mlekiem – mówi Kozłowski.

Więcej:

https://www.polskieradio.pl/42/7204/Artykul/2218315,Rewolucja-w-VAT-doczekamy-sie-prostych-stawek-niezaleznych-np-od%e2%80%a6terminu-spozycia

Źródło: Polskieradio.pl