search
menu menu_open

„Rządy Pieniądza” o umowie ws. Brexitu

28 listopada 2018

„Rządy Pieniądza” o umowie ws. Brexitu

W weekend kraje UE przyjęły projekt porozumienia ws. Brexitu. Teraz umowę muszą jeszcze zaakceptować brytyjskie władze, w tym parlament. Imigranci, którzy w momencie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty będą mieli 5 lat pobytu, otrzymają prawo do stałego pobytu na Wyspach, choć już po samym Brexicie osiedlenie się na Wyspach będzie trudniejsze. O umowie i przebiegu całego procesu rozmawiali eksperci, goście „Rządów Pieniądza”.

Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker powiedział, że kwestie gwarancji dla obywateli unijnych, dotyczące m.in. pracy na Wyspach, są już raczej uzgodnione, zapisane w umowie, i nie powinny w przyszłości budzić kontrowersji.

– To korzystne rozwiązania, nie tylko dla tych osób, które teraz tam przebywają, ale też dla ich potomków – podkreślił ekspert.

Jego zdaniem problemem może być jednak np. to, że na razie umowa została zatwierdzona tylko przez stronę unijną i nie wiadomo, czy na to samo zgodzi się brytyjski parlament.

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich mówił natomiast, że przyjęte w UE porozumienie na razie reguluje przede wszystkim sytuację w tzw. okresie przejściowym. Jak Brexit będzie wyglądał w praktyce i jakie będzie niósł konsekwencje dla naszych firm – jego zdaniem – dowiemy się dopiero w następnych latach.

– W tym okresie niewiele się zmieni. Wszelkie szczegóły będą uzgadniane dopiero po 30 marca 2019 roku – powiedział.

Więcej:

https://www.polskieradio.pl/130/5894/Artykul/2220641,Rzady-Pieniadza-o-umowie-ws-Brexitu

Źródło: Polskieradio.pl