search
menu menu_open

ZUS ma więcej pieniędzy na emerytury

30 listopada 2018

ZUS ma więcej pieniędzy na emerytury

Pomimo rekordowej liczy emerytów finanse ZUS po raz pierwszy od 10 lat zanotowały nadwyżkę.

Liczba nowo przyznanych emerytur od stycznia do końca września 2018 r. wyniosła 260,5 tys i była wyższa o 58,3 proc, od liczby takich świadczeń przyznanych w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest to efekt reformy wieku emerytalnego, która jak widać ma długofalowy efekt. Po tym jak po zmianie przepisów pod koniec zeszłego roku wnioski o przyznanie emerytury złożyło dodatkowe 290 tysięcy osób, ciągle utrzymuje się duże zainteresowanie uzyskaniem świadczenia z ZUS. Przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS wyniosła 2127,72 zł.

Rekordowe są więc także wydatki na finansowanie tych świadczeń, które w pierwszych trzech kwartałach tego roku wyniosły 150 mld zł i były rok do roku o 9,2 proc. wyższe.

—————

– Przed nami jeszcze 4 kwartał, który ze względu na rosnące wynagrodzenia zwykle przynosi ZUS bardzo dobre wyniki finansowe. Nie jestem już takim optymistą, jeśli chodzi o wyniki finansowe ZUS w przyszłym roku – komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Ze względu na reformę wieku emerytalnego pogarsza się sytuacja funduszu emerytalnego, co obecnie maskuje dobra sytuacja funduszu rentowego i wypadkowego.

Więcej:

https://www.rp.pl/ZUS/311299944-ZUS-ma–wiecej-pieniedzy-na-emerytury.html

Źródło: Rzeczpospolita