Mały ZUS pułapką na firmy

3 grudnia 2018

Mały ZUS pułapką na firmy

Długa lista wyłączeń uniemożliwiająca skorzystanie z preferencyjnych składek ubezpieczeniowych może pogrzebać mały ZUS. Zamiast korzyści będą problemy.

Właściciele małych firm mogą przeżyć przykre rozczarowanie, kiedy po Nowym Roku będą chcieli przejść na mały ZUS. Nie każdy chętny będzie mógł bowiem zapłacić niższe składki. Nie skorzystają z takiej możliwości mikrofirmy z kartą podatkową. Ani korzystający z flagowego rozwiązania rządu premiera Morawieckiego, czyli działalności nierejestrowanej.

Jak powinien wyglądać nowy system? Otóż w miejsce obowiązującego w małym ZUS przychodu powinien się pojawić dochód. Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej.

– Rząd szacował, że z nowego rozwiązania może skorzystać co dziesiąty przedsiębiorca. Ale samo wprowadzenie przychodu jako kryterium znacznie ogranicza liczbę zainteresowanych – zauważa Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, ekspert Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna