search
menu menu_open

Nowy rok przyniesie wyższe płace

5 grudnia 2018

Nowy rok przyniesie wyższe płace

Chociaż rekordowa liczba, bo 44 proc., firm zapowiada na najbliższe sześć miesięcy wzrost wynagrodzeń, to jego tempo będzie umiarkowane.

Największe szanse na podwyżkę płac będą mieli w najbliższych sześciu miesiącach pracownicy firm z zachodniej Polski, gdzie pracodawcy borykają się z największym deficytem ludzi do pracy (o których konkurują też sąsiednie Niemcy). Tam aż 47 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało w listopadowym badaniu agencji zatrudnienia Randstad, że zwiększą pensje w nadchodzącym półroczu.

To sporo w porównaniu z minionym rokiem, gdy takie plany miało 43 proc. firm na zachodzie kraju – podobnie jak w całej Polsce. Teraz łączny odsetek przedsiębiorstw szykujących się do podwyżek płac wzrósł do 44 proc. I jest najwyższy w kilkuletniej historii badania Plany Pracodawców, pomimo że obniżają go firmy z północy Polski. (Tam grupa pracodawców zapowiadających wzrost płac skurczyła się z 45 do 40 proc.).

—————

Jak ocenia Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, chociaż przedsiębiorstwa mają już za sobą dość szybki wzrost wynagrodzeń (w październiku były one o 7,6 proc. wyższe niż przed rokiem) i ostrożnie oceniają szanse na dalszy wzrost popytu na swoje usługi czy produkty, to muszą działać w warunkach rekordowo niskiego bezrobocia i silnej konkurencji o pracowników. – W rezultacie coraz większe grono firm musi podwyższać płace, by utrzymać pracowników, a te, które mają takie możliwości, starają się podwyżkami pozyskać ludzi od konkurencji – dodaje Kozłowski.

Więcej:

https://www.rp.pl/Wynagrodzenia/312049896-Nowy-rok-wyzsze-place-Trzeba-szybko-korzystac.html

Źródło: Rzeczpospolita