PPK przysłużą się milenialsom

6 grudnia 2018

PPK przysłużą się milenialsom

Im dłużej będziesz oszczędzać, tym więcej odłożysz na starość. To w zasadzie jedyny pewnik dotyczący PPK

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) przeanalizowały skutki wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Z analizy wynika, że osoba partycypująca przez całą swoją karierę zawodową w PPK może oczekiwać, że — przeciętnie rzecz biorąc — za każdy 1 zł wpłacany z własnej kieszeni, otrzyma z powrotem po zakończeniu oszczędzania 3 zł, po uwzględnieniu inflacji, co będzie efektem zarówno wzrostu wartości inwestowanych pieniędzy, jak również dopłat ze strony pracodawcy i państwa.

— Należy mieć na uwadze fakt, iż jest to forma dodatkowego oszczędzania, która z założenia ma pełnić uzupełniającą rolę w stosunku do świadczeń emerytalnych z systemu powszechnego. W związku z tym nie należy spodziewać się, iż partycypacja w PPK ze składką wynoszącą 3,5 proc. wynagrodzenia może pozwolić np. na podwojenie poziomu konsumpcji przez cały okres życia na emeryturze w stosunku do udziału wyłącznie w systemie bazowym, gdzie składka emerytalna wynosi 19,52 proc. Oczekiwania co do efektów oszczędzania powinny być współmierne do skali finansowego zaangażowania w ten proces — podkreśla Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP i ekspert CALPE.

Źródło: Puls Biznesu