Rząd zwleka z pomocą dla firm

11 grudnia 2018

Rząd zwleka z pomocą dla firm

Ciągle nie ma decyzji w sprawie naprawy systemu ubezpieczeń społecznych. Cierpią na tym biznes i zatrudnieni.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej już od ponad pół roku bez wyraźnych efektów pracuje nad propozycjami NSZZ Solidarność i Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Ustawa o restytucji systemu ma rozwiązać problem, który powstał przed 2016 r. gdy w cenie usługi zamówionej w przetargu przez urzędy administracji publicznej nie uwzględniano kosztów zatrudnienia pracowników na etacie. Dzięki temu administracja publiczna w czasach „taniego państwa” zaoszczędziła miliardy złotych. Odbywało się to kosztem zatrudnionych do wykonywania tych zamówień. Pracowali często na kilku zleceniach tylko po to, by nie płacić składek ZUS i zmieścić się w stawkach zaproponowanych przez zamawiającego.

– Jestem bardzo zaniepokojony biernością ministerstwa, bo to bardzo ważna społecznie sprawa – mówi Marek Kowalski, prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Źródło: Rzeczpospolita