search
menu menu_open

Pracownicze Plany Kapitałowe to rewolucja dla firm. Warto się do niej przygotować

31 grudnia 2018

Pracownicze Plany Kapitałowe to rewolucja dla firm. Warto się do niej przygotować

2,8 mln firm czeka prawdziwa rewolucja. Pracownicze Plany Kapitałowe to dla nich zupełnie nowe obowiązki. Część nowości będzie trzeba wprowadzać już od połowy przyszłego roku. Tłumaczymy krok po kroku co dla firm oznacza PPK.

Pracownik, pracodawca i państwo mają wspólnie zrzucać się na przyszłe oszczędności Polaków. Każda firma zatrudniająca co najmniej jedną osobę, za którą odprowadza składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS (czyli nie tylko zatrudnioną na umowę o pracę, ale też np. na umowę-zlecenie lub umowę agencyjną), powinna utworzyć dla swoich pracowników dobrowolne Pracowniczy Plan Kapitałowy. Nieco mniejsza pensja co miesiąc, ale więcej pieniędzy na starość – takie mają być efekty programu. I choć w PPK mówi się głównie o pracownikach, to dla przedsiębiorców będzie to również prawdziwa rewolucja.

Co PPK oznacza dla pracodawców? Po wejściu w życie ustawy PPK staną się po prostu elementem pakietu świadczeń dla wszystkich pracowników przedsiębiorcy. Gdy do firmy przyjdzie nowa osoba, po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia będzie mogła rozpocząć oszczędzanie w PPK.

—————

Warto pamiętać, że wpłaty finansowane przez pracodawcę nie są wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. – Rozwiązanie takie ma na celu obniżenie kosztów wpłat do PPK dla pracodawców – wyjaśnia Borys. Pracodawca będzie wyliczał wysokość wpłaty finansowanej przez siebie i wysokość wpłaty finansowanej przez pracownika – i przekazywał je na do PPK. Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich jest przekonany, że w najbliższych miesiącach oprogramowanie kadrowe dla firm będzie tak dostosowane, że obsługa PPK nie będzie dużym obciążeniem.

Więcej:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pracownicze-plany-kapitalowe-to-rewolucja-dla,34,0,2420770.html

Źródło: Money.pl