search
menu menu_open

Obniżki podatku CIT dotyczą niewielu firm

3 stycznia 2019

Obniżki podatku CIT dotyczą niewielu firm

Od początku roku obowiązuje obniżona stawka CIT na poziomie 9 proc. Dla firm to superulga, ale dotyczyć będzie dosyć wąskiej, ok. 120 tys., grupy podatników – wynika z analizy „Rzeczpospolitej”.

Rząd podkreśla, że obniża daniny dla małych przedsiębiorstw. Wyrazem tego ma być m.in. nowa (weszła w życie wraz z początkiem 2019 r.) superniska stawka CIT wynosząca 9 proc. Wcześniej (od 2017 r.) została ona obniżona do 15 proc. z 19 proc.

—————

– Na podstawie danych resortu finansów rzeczywiście można wysnuć wniosek, że preferencyjne stawki CIT mają poprawić wizerunkowo polski system podatkowy, ale nie stanowią istotnej obniżki podatków w Polsce dla przedsiębiorstw – komentuje też Mariusz Korzeb, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Według Korzeba obniżenie stawki CIT dla małych przedsiębiorstw było bez wątpienia korzystnym rozwiązaniem, ale nie rewolucją. Zabieg ten stanowił zachętę do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej oraz jej kontynuacji przez przedsiębiorców, którzy nosili się z zamiarem jej zakończenia z uwagi na znaczne obciążenia publicznoprawne. – Niestety oprócz tej zmiany ustawodawca wprowadził niekorzystne dla firm rozwiązania, które powodują zwiększenie podstawy opodatkowania. Najlepszym tego przykładem jest ograniczenie od tego roku możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków eksploatacyjnych i na paliwo do samochodu w pełnej wysokości – zaznacza.

Więcej:

https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/301029901-Obnizki-podatku-CIT-dotycza-niewielu-firm.html

Źródło: Rzeczpospolita