search
menu menu_open

Polowanie na kierowców, spawaczy i pielęgniarki

17 stycznia 2019

Polowanie na kierowców, spawaczy i pielęgniarki

Wydłużająca się lista deficytowych zawodów, która w trzech województwach przekracza już 50 pozycji, sprawia, że coraz więcej Polaków może cieszyć się rynkiem pracownika.

Kierowców ciężarówek i ciągników siodłowych, czyli tirów, brakuje dzisiaj w ponad 330, czyli niemal dziewięciu na dziesięć, powiatach w Polsce. O spawaczy trudno jest w ponad 250 powiatach, a pielęgniarki są na liście deficytowych zawodów niemal w 230 – wynika z udostępnionych „Rzeczpospolitej” szczegółowych danych ogólnopolskiego „Barometru zawodów”. Ta analiza, którą opracowuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na podstawie informacji powiatowych urzędów pracy i prywatnych agencji zatrudnienia oraz instytucji odpowiedzialnych za kontakty z inwestorami, dowodzi, że pracodawcy powinni się przygotować w 2019 r. na jeszcze większe problemy z pozyskaniem kandydatów do pracy niż w minionym roku.

—————

Łukasz Kozłowski główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

Szybki wzrost liczby zawodów deficytowych świadczy o tym, że w większości sektorów polskiej gospodarki zaczyna brakować wykwalifikowanych kadr. To poważne zagrożenie dla dalszego wzrostu. Firmy starają się radzić sobie z tą sytuacją, coraz więcej inwestując w przeszkolenie zrekrutowanych pracowników, a także ponosząc nakłady na maszyny, urządzenia i technologie pozwalające oszczędzać pracę ludzką. Aby załagodzić ten problem, niezbędne są działania również ze strony państwa w obszarze edukacji, polityki rynku pracy, a zwłaszcza polityki migracyjnej, gdyż tylko stworzenie odpowiednich warunków dla zatrudniania cudzoziemców może szybko przynieść poprawę obecnej sytuacji.

Więcej:

https://www.rp.pl/Rynek-pracy/301169881-Kierowcy-spawacze-i-pielegniarki-w-deficycie.html

Źródło: Rzeczpospolita