search
menu menu_open

Odpowiedzialność karna firm. Biznes chce złagodzenia przepisów

31 stycznia 2019

Odpowiedzialność karna firm. Biznes chce złagodzenia przepisów

Przyjęty przez rząd w styczniu projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych trafił już do Sejmu. Przepisy umożliwiają ściganie samych firm, niezależnie od kierujących nimi osób. Biznes alarmuje, że część przepisów jest zbyt radykalna i apeluje o ich złagodzenie.

Ministerstwo Sprawiedliwości obiecuje skuteczną walkę z nieuczciwymi firmami, które „oszukują zwyczajnych Polaków i narażają na straty polskie państwo”. Temu ma służyć ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, która wprowadza istotne nowości do polskiego porządku prawnego.

Największą nowością jest wprowadzenie zasady, że prokurator nie będzie musiał czekać na zakończenie procesu osoby fizycznej, a nawet wskazywać konkretnej osoby, która ma być winna przestępstwa, by wytoczyć proces karny podmiotowi zbiorowemu, czyli najczęściej po prostu firmie.

—————

– Tylko w tradycyjnych zakładach zarządzający mają pełną kontrolę nad wykonywaniem pracy. We współczesnej gospodarcze wiele przedsiębiorstw działa w rozproszonych strukturach i korzystając z outsourcingu – mówi Grzegorz Lang, dyrektor ds. prawnych Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Więcej:

https://www.money.pl/gospodarka/odpowiedzialnosc-karna-firm-biznes-chce-zlagodzenia-przepisow-6344049479485569a.html

Źródło: Money.pl