search
menu menu_open

Czy na obligacjach nie da się dużo zarobić?

5 lutego 2019

Czy na obligacjach nie da się dużo zarobić?

Fundusz Rezerwy Demograficznej w ubiegłym roku niemal podwoił swoje aktywa. Ale pasywne zarządzanie, jakie stosuje, nie pozwala na duże zyski.

Według danych ZUS w ubiegłym roku FRD uzyskał zysk z obligacji, akcji i gotówki na poziomie ok. 1,6 proc. – Przy konserwatywnej strategii funduszu takie wyniki są niezłe na tle np. funduszy komercyjnych o zbliżonej strukturze aktywów. Co nie znaczy, że są. Nie może być wysokiej stopy zwrotu w sytuacji, gdy inwestuje się przede wszystkim w bezpieczne obligacje – mówi Łukasz Kozłowski, ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i ekspert od systemu ubezpieczeń społecznych.

—————

Łukasz Kozłowski zwraca uwagę, że strategia inwestycyjna FRD jest nie tylko konserwatywna, ale też opiera się na pasywnym zarządzaniu. Dotyczy to nawet akcyjnej części portfela: jest on po prostu odwzorowaniem składu indeksu WIG, więc wyniki, jakie się na nim uzyskuje, są wiernym odzwierciedleniem giełdowej koniunktury. Ma to swoje zalety: takie zarządzanie jest względnie tanie i sprawdza się wtedy, gdy trwa hossa na całym rynku. Ale w sytuacji pogorszenia nastrojów próbować ograniczyć straty można tylko przez aktywne zarządzanie.

Więcej:

https://finanse.gazetaprawna.pl/artykuly/1396050,finanse-czy-na-obligacjach-da-sie-duzo-zarobic.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna