search
menu menu_open

Prawie 90 zł więcej na ZUS

6 lutego 2019

Prawie 90 zł więcej na ZUS

Wzrost składek ubezpieczeniowych przedsiębiorców podniesie koszty działalności. Szczególnie odczują to najmniejsze firmy.

Tegoroczna składka ubezpieczeń społecznych indywidualnego przedsiębiorcy w wysokości 1316, 97 zł oznacza podwyżkę o 88,27 zł. Karolina Serwańska, dyrektor zarządzająca z agencji Polski HR, uważa, że to nie wpłynie dobrze na kondycję wielu firm, zwłaszcza niewielkich. Jej zdaniem, już teraz przedsiębiorcy mają dość kłopotów, zmagając się ze zbyt małą liczbą pracowników w porównaniu do potrzeb i wyższymi oczekiwaniami finansowymi osób zatrudnionych.

—————

Mniejsze obciążenia od tego roku mają przedsiębiorcy prowadzący działalność na mniejszą skalę, jak przypominaFederacja Przedsiębiorców Polskich (FPP). Od 1 stycznia mogą korzystać z tzw. małego ZUS. Ci, których średni miesięczny przychód w poprzednim roku nie przekroczył 2,5-krotności płacy minimalnej, mają prawo do preferencyjnych zasad ustalania minimalnej podstawy wymiaru składek — proporcjonalnie do obrotów. W 2019 r. mogą płacić kwoty wynoszące co najmniej 520 zł, nie wyższe jednak niż 1232 zł.

— Dotychczasowy ich poziom stanowił poważne obciążenie dla małych firm. Wprowadzenie małego ZUS to krok w dobrym kierunku. Kluczowe jest systemowe powiązanie wysokości kwoty składek z efektami prowadzonej działalności gospodarczej — mówi Marek Kowalski, przewodniczący FPP, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Więcej:

https://www.pb.pl/prawie-90-zl-wiecej-na-zus-952359

Źródło: Puls Biznesu