Z Niemiec płyną fatalne dane

8 lutego 2019

Z Niemiec płyną fatalne dane

Polscy producenci mają powody do zmartwienia. U naszego głównego partnera handlowego widać mocne spowolnienie.

Produkcja przemysłowa w Niemczech w grudniu 2018 r. spadła o 3,9 proc. w ujęciu rok do roku. To już drugi miesiąc z podobnym spadkiem. W listopadzie bowiem produkcja u naszych sąsiadów była na minusie o 4 proc.

Sytuacja wygląda źle, nawet gdy przyjrzymy się jej w okresie krótkoterminowym. Jeśli chodzi o ujęcie miesiąc do miesiąca, wskaźnik produkcji przemysłowej pogorszył się o 0,4 proc. Tymczasem analitycy oczekiwali jej wzrostu na poziomie 0,7 proc.

Dla polskich przedsiębiorców oznacza to nadciągające kłopoty związane ze spowolnieniem gospodarczym. – Polski przemysł jest mocno zintegrowany z niemieckim. Niemcy to główny odbiorca polskiego eksportu. Trafia tam ok. jednej czwartej naszej wymiany handlowej – podkreśla Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Źródło: Gazeta Wyborcza