search
menu menu_open

Najszybszy od dziesięciu lat wzrost wynagrodzeń

12 lutego 2019

Najszybszy od dziesięciu lat wzrost wynagrodzeń

Płace dynamicznie rosną nie tylko w większych firmach, ale także w sferze budżetowej. W tym roku można się spodziewać jeszcze większej presji ze strony urzędników.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w całym 2018 r. wyniosło 4585 zł – podał w poniedziałek GUS. To nominalnie aż o 7 proc. więcej niż w 2017 r., a realnie (po uwzględnieniu inflacji) – o 5,3 proc. więcej. Oba wskaźniki okazują się najwyższe od 2008 r. (wówczas było to odpowiednio 10,1 oraz 5,9 proc.).

Dane o wynagrodzeniach w gospodarce obejmują wszystkie podmioty, w tym również firmy zatrudniające mniej niż dziesięć osób, a także sferę budżetową. – W sumie chodzi o ok. 9,5 mln zatrudnionych, więc jest to bardziej miarodajny wskaźnik sytuacji na rynku pracy niż comiesięczne informacje urzędów statystycznych z sektora przedsiębiorstw – wyjaśnia Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. – I pokazują, że presja płacowa i dynamiczny wzrost płac odczuwalne są w zasadzie na całym rynku – dodaje.

Więcej:

https://www.rp.pl/Wynagrodzenia/302119907-Najszybszy-od-dziesieciu-lat-wzrost-wynagrodzen.html

Źródło: Rzeczpospolita