search
menu menu_open

FPP/ CALPE: Średni czas od ogłoszenia przetargu do podpisania umowy to 713 dni

13 lutego 2019

FPP/ CALPE: Średni czas od ogłoszenia przetargu do podpisania umowy to 713 dni

Proces rozstrzygania przetargów drogowych niebezpiecznie się przedłuża. Okres od momentu ogłoszenia przetargu do podpisania umowy na wykonanie zadania, w przypadku kontraktów zawartych do tej pory w 2018 r. wynosił średnio aż 713 dni, wynika z wyliczeń Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

„W przypadku przedsięwzięć infrastrukturalnych, tempo wykorzystania funduszy w poprzednich latach nie rodziło poważnego zagrożenia niewykorzystania w całości przydzielonych Polsce środków. W ostatnim czasie zaczynają jednak narastać niepokojące tendencje, mogące niekorzystnie zmienić ten stan rzeczy. Proces rozstrzygania przetargów drogowych niebezpiecznie się bowiem przedłuża. Okres od momentu ogłoszenia przetargu do podpisania umowy na wykonanie zadania, w przypadku kontraktów zawartych do tej pory w 2018 r. wynosił średnio aż 713 dni. Dla porównania, w poprzedniej perspektywie finansowej ten okres wynosił średnio ok. 355 dni” – czytamy w komunikacie.

Problem dotyczy również inwestycji kolejowych. Choć kontraktacja środków przebiega tam bez tak dużych zakłóceń, tempo wydatkowania funduszy jest znacznie wolniejsze, niż w przypadku dróg. Wąskim gardłem w całym procesie są również uzgodnienia środowiskowe, podkreślono w materiale.

Więcej:

http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,24452018,fpp-calpe-sredni-czas-od-ogloszenia-przetargu-do-podpisania.html

Źródło: Wyborcza.biz