search
menu menu_open

Taksówkarze mówią dość. Będzie potężny protest

15 lutego 2019

Taksówkarze mówią dość. Będzie potężny protest

Resort infrastruktury przygotował siódmą już wersję projektu ustawy dotyczącej Ubera. Nie zadowala ona ani amerykańskiej firmy, ani branży taxi, która domaga się bardziej stanowczych działań.

8 kwietnia ma dojść do dotychczas największej akcji protestacyjnej branży taxi w Polsce. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, w czwartek przedstawiciele korporacji i związków taksówkarzy, nieukrywający swojej niechęci wobec Ubera, spotkali się, by zdecydować o wspólnej akcji, która ma uświadomić rządzącym problem nielegalnych przewoźników i pośredników – aplikacji łączących pasażerów z kierowcami.

Zdaniem taksówkarzy model w jakim funkcjonują Uber, czy Taxify, to – w obecnym reżimie prawnym – nielegalna konkurencja. Domagają się podjęcia natychmiastowych działań, które ograniczą rywali. Jarosław Iglikowski, przewodniczący Związku Zawodowego Warszawski Taksówkarz, twierdzi, że obowiązujące przepisy regulujące rynek przewozów są wystarczające, ale brakuje narzędzi do ich skutecznej egzekucji. Te miał dać projekt ustawy opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury (MI).

———-

– Niestety, tak jak i przedostatnia wersja, obecna zawiera przepisy archaiczne, uderzające w konsumentów, generujące dodatkowe wymogi dla kierowców, ograniczające ich samodzielność i wpływające na wzrost cen dla pasażerów – przekonuje Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). Jego zdaniem projekt „betonuje” rynek przewozów.

Więcej:

https://www.rp.pl/CYFROWA-Globalne-interesy/302149867-Taksowkarze-maja-dosc-Ubera-Bedzie-potezny-protest.html

Źródło: Rzeczpospolita