Firmy dostaną więcej czasu na wymianę kas fiskalnych

20 lutego 2019

Firmy dostaną więcej czasu na wymianę kas fiskalnych

Ewidencja online najpierw obejmie stacje benzynowe i warsztaty samochodowe, potem m.in. hotele.

Wprowadzenie kas fiskalnych online od 1 stycznia tego roku od początku wydawało się mało realne. Dziś już wiadomo: rewolucji na razie nie będzie, pierwsze kasy online pojawią się u podatników dopiero na początku 2020 r.

Opinia dla „rzeczpospolitej”

Mariusz Korzeb, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich

Wprowadzenie kas fiskalnych online należy uznać za konieczne, ponieważ cyfryzacja postępuje. Jest to słuszny kierunek rozwoju administracji. Oczywiście, nie obejdzie się bez kosztów po stronie przedsiębiorców, będzie to jednak wydatek jednorazowy, nie wpłynie zatem znacząco na finanse firm. Nieuzasadnione są też obawy związane z chwilowym brakiem dostępu do internetu. Projektowane zmiany przewidują rozwiązania na taką ewentualność, nie ma więc ryzyka paraliżu pracy przedsiębiorstwa. W toku prac nad nowelizacją najważniejsze jest, aby dostosować zmiany do charakterystyki poszczególnych branż. Przykładem mogą być usługi przewozów pasażerskich. Są one świadczone przede wszystkim dla społeczeństwa i wprowadzane zmiany powinny uwzględniać postulaty przedsiębiorców, aby przypadkiem nie zaburzyć ich funkcjonowania.

Źródło: Rzeczpospolita