Głos Przedsiębiorcy – to biznes wie najlepiej, czego mu potrzeba
20 lutego 2019
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii stawia na dialog z przedsiębiorcami i uważnie wsłuchuje się w ich potrzeby. Jednym ze sposobów na stały kontakt z nimi jest aplikacja Głos Przedsiębiorcy. Za jej pomocą otrzymaliśmy już od przedsiębiorców 249 propozycji zmian w przepisach. 23 pomysły już są zrealizowane. Trwają konsultacje dotyczące ewentualnego wprowadzenia kolejnych 39.
Rolą MPiT w bieżącej obsłudze Głosu Przedsiębiorcy jest wstępna analiza zgłaszanych propozycji. W procesie opiniowania resort współpracuje z Federacją Przedsiębiorców Polskich. Jej eksperci pomagają w merytorycznej weryfikacji pomysłów.
–
Platforma jest przykładem pro-przedsiębiorczego nastawienia MPiT. Nasz resort traktuje przedsiębiorców jako partnerów i słucha ich opinii przygotowując zmiany w prawie. Głos Przedsiębiorcy jest symbolem zmiany w relacjach między biznesem a administracją. To dla całej administracji publicznej niezwykle cenne źródło informacji. Dzięki platformie przedsiębiorcy mogą w łatwy sposób przekazać swoje propozycje, a administracja otrzymać komentarze i uwagi do swoich pomysłów
– podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
–
Głos Przedsiębiorcy to jeden z bardziej udanych konceptów na współpracę i komunikację pomiędzy administracją a przedsiębiorcami. Pozwala zwłaszcza małym firmom zwrócić uwagę na problemy prawne, legislacyjne czy praktyczne w funkcjonowaniu biznesu. Pomysł jest prosty i przejrzysty, a co najważniejsze, można szybko
i efektywnie wdrażać usprawnienia dla biznesu. Niezwykle ważne jest, aby pozostałe resorty ściśle współpracowały z ministerstwem w tym obszarze
– zaznaczył Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.
JAK DZIAŁA GŁOS PRZEDSIĘBIORCY?
Za pośrednictwem formularza online każdy przedsiębiorca może zgłaszać swoje pomysły i inicjatywy ustawodawcze, które następnie są oceniane przez internautów i weryfikowane przez specjalistów z administracji. Tworząc aplikację ministerstwo miało świadomość tego, że to właśnie przedsiębiorcy sami wiedzą najlepiej, czego im potrzeba, aby mogli się bez przeszkód rozwijać.
Projekty mogą dotyczyć siedmiu kategorii: rozwój działalności gospodarczej, prawa i obowiązki przedsiębiorcy, finansowanie, wprowadzanie innowacyjnych produktów i usług na rynek, handel zagraniczny, informacje dla przedsiębiorców, inwestowanie w Polsce.
W przypadku, gdy sygnalizowany problem zostanie oceniony jako istotny, a jego rozwiązanie możliwe do wprowadzenia w obecnych warunkach, pomysł przekazywany jest do resortu właściwego dla danej sprawy.
JAK ZGŁOŚCIĆ POMYSŁ?
Przedsiębiorca na stronie
https://www.biznes.gov.pl/glos-przedsiebiorcy/
klika przycisk
ZGŁOŚ NOWY POMYSŁ
.
Każdy zalogowany użytkownik może zgłosić swój pomysł bez zbędnych formalności.
Dzięki opcji komentarzy każdy pomysłodawca może sprawdzić, jak jego pomysł oceniają inni przedsiębiorcy, oraz sam może skomentować i ocenić koncepcje innych.
Status pomysłu (np. czy został odrzucony, przekazany do konsultacji albo wdrożony) jest publikowany na portalu – tym samym wszyscy zainteresowani mają aktualną informacje o danym pomyśle.