search
menu menu_open

Firmy chcą krócej płacić za chorego pracownika

28 lutego 2019

Firmy chcą krócej płacić za chorego pracownika

Pracodawcy domagają się skrócenia okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego przez mikroprzedsiębiorstwa. Resort pracy wystąpi do ZUS, by oszacował koszty tego rozwiązania. Eksperci: to przedwyborczy festiwal obietnic.

Dziś wszystkie firmy same muszą finansować 33 dni w roku zwolnienia lekarskiego pracowników (14 dni w przypadku osób po 50. roku życia). Wkrótce może się to zmienić za sprawą propozycji zgłoszonej przez Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

– Prawo powinno być zróżnicowane dla dużych i małych firm. Dlatego proponuję, by dla tych, które zatrudniają do 10 osób, okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego dla pracowników został skrócony z 33 do 14 dni, a w przypadku osób powyżej 50. roku życia – z 14 do 7 dni – wyjaśnia.

—————

Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, zwraca uwagę, że taki pomysł po raz pierwszy ujrzał światło dzienne już przed wyborami w 2015 r.

– Przedstawiliśmy taką propozycję Platformie Obywatelskiej, ale wówczas nic z tego nie wyszło – przypomina.

Więcej:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1400285,sskrocenia-okresu-wyplaty-wynagrodzenia-chorobowego.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna