search
menu menu_open

ZUS dobrowolny Niemcom nie leży

5 marca 2019

ZUS dobrowolny Niemcom nie leży

Rzecznik przedsiębiorców, były poseł PiS Adam Abramowicz chce, aby przedsiębiorcy sami decydowali, czy chcą płacić składki do ZUS. Zapewnia, że takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się w Niemczech. Problem w tym, że to nieprawda.

Przedsiębiorcy od lat zwracają uwagę, że jest czymś niepojętym, aby każdy, kto prowadzi firmę, płacił jednakową, stałą składkę do ZUS. Dziś to 1317 zł, w tym 342 zł to składka zdrowotna. I to niezależnie od tego, czy zarabiamy 100 tys. zł, czy 1 tys. zł. Płacić trzeba nawet wtedy, gdy mamy stratę.

Rozwiązanie? Zaproponował je powołany przez premiera rzecznik małych i średnich firm Adam Abramowicz podczas niedawnego spotkania z przedsiębiorcami w Muszynie.

—————

Polscy przedstawiciele pracodawców też mają wątpliwości. Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, uważa, że głównym minusem pomysłu Abramowicza jest to, że ludzie, którzy zrezygnują z odprowadzania składek, na starość będą zdani na zasiłki od państwa.

– Poza tym, jeśli zniesiemy składki dla przedsiębiorców, wiele osób zamieni etat na własną działalność, żeby zoptymalizować koszty. Wpływy do FUS mogą nagle zmaleć o kilkanaście miliardów złotych rocznie – mówi Kozłowski.

Więcej:

http://wyborcza.pl/7,155287,24514121,niemcy-wycofuja-sie-z-dobrowolnych-skladek-emerytalnych-w-polsce.html

Źródło: Gazeta Wyborcza