search
menu menu_open

Nadwyżka w ZUS sfinansuje „trzynaste” emerytury

8 marca 2019

Nadwyżka w ZUS sfinansuje „trzynaste” emerytury

Z danych z dwóch pierwszych miesięcy 2019 roku wynika, że wpływy do ZUS na indywidualne numery rachunków składkowych są większe o 3 mld 600 mln zł niż rok temu. M.in. ta nadwyżka sfinansuje tzw. trzynaste emerytury, które mają być wypłacone w maju – powiedziała Prawo.pl Elżbieta Rafalska szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak poinformowała minister, dotacja do FUS w 2018 r. została przekazana w wysokości nie jak planowano 46,6 mld zł, ale 35,8 mld zł. Chociaż kwartalnie były blokowane duże kwoty. – ZUS bardzo dobrze sobie radzi, sytuacja FUS jest świetna. To efekt kilku czynników. Na pewno duży udział ma tym ma skuteczna reforma e-składki. To dyscyplinuje i znacznie podwyższa wpływy. Nowe rozwiązania minimalizują również błędy przy opłacaniu składek – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

—————

Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski zwrócił uwagę, że plan finansowy FUS zawsze jest planowany dosyć ostrożnie. – Nie zakłada się, że cały czas sytuacja na rynku pracy będzie utrzymywać się w bardzo dobrej kondycji i zachowa się wzrost liczby ubezpieczonych. Na przestrzeni ostatnich dwóch – trzech lat wynik FUS zawsze zaskakiwał pozytywnie i dotacja na pokrycie deficytu była mniejsza niż planowana. W ubiegłym roku z tego tytułu ta różnica między faktycznym, a planowanym deficytem była na poziomie ok. 10 mld zł, co jest porównywalne ze skalą planowanych wydatków na tzw. trzynastą emeryturę – mówi.

Więcej:

https://www.prawo.pl/kadry/nadwyzka-w-zus-w-2019-r-sfinansuje-trzynaste-emerytury-rafalska,382048.html

Źródło: Prawo.pl