Od maja wypłata „trzynastek”. Dostaną je bez wyjątku wszyscy seniorzy

12 marca 2019

Od maja wypłata „trzynastek”. Dostaną je bez wyjątku wszyscy seniorzy

W maju będą wypłacane 13-ste emerytury w jednakowej wysokości 1100 złotych brutto. Świadczenie trafi do wszystkich emerytów i rencistów – w sumie do 9 milionów 720 tysięcy osób.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała, że pieniądze dostaną także ci seniorzy, którzy dziś nie mają minimalnej emerytury. Takich osób w Polsce jest 218 tysięcy.

Nie trzeba będzie składać wniosku, by otrzymać jednorazowe świadczenie. Emerytura plus nie będzie też traktowana jako dochód w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej i świadczeniach rodzinnych. Pieniądze nie będą podlegać egzekucji komorniczej – mówiła Elżbieta Rafalska.

Od „trzynastki” zostaną natomiast potrącone podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Koszt wypłaty 13 – stych emerytur wyniesie w tym roku 10 mld 700 mln zł. Nie obędzie się bez dotacji z budżetu państwa – zwrócił Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Źródło: Polskieradio.pl