search
menu menu_open

Niższy PIT być może dla wszystkich

15 marca 2019

Niższy PIT być może dla wszystkich

Nie jest jeszcze przesądzone, czy obniżka stawki PIT z 18 do 17 proc. obejmie samozatrudnionych. Za to wiadomo, że zmiany wejdą w życie dopiero w 2020 r.

Obniżenie stawki podatku PIT dla wszystkich osób pracujących zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w ramach tzw. nowej piątki PiS. Od razu jednak pojawiły się wątpliwości, co to znaczy „pracujący” i czy obniżka obejmie wszystkich podatników rozliczających się według skali, w tym także mikrofirmy, czy może tylko wybrane grupy.

Ministerstwo Finansów na dziś nie rozwiewa tych wątpliwości. Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita”, w resorcie analizowane są różne warianty. W jednym ze scenariuszy obniżka stawki dotyczy tylko osób zatrudnionych, uzyskujących wynagrodzenia z pracy najemnej, bo celem zmian ma być przede wszystkim obniżenie klina podatkowego. W innych obejmuje już wszystkich podatników, w tym także samozatrudnionych, ponieważ osoby prowadzące działalność gospodarczą też przecież uzyskują dochody z własnej pracy.

—————

– Proponowane przez rząd zmiany i tak już wspierają osoby zatrudnione na etatach poprzez podwyższenie kosztów uzyskania przychodów – podkreśla też Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Mikrofirmy nie korzystają z tej preferencji, więc mogłyby mieć chociaż niższy podatek – dodaje Kozłowski.

Więcej:

https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/303149862-Nizszy-PIT-byc-moze-dla-wszystkich.html

Źródło: Rzeczpospolita