search
menu menu_open

Podatnicy sfinansują zwiększenie emerytur rolniczek

19 marca 2019

Podatnicy sfinansują zwiększenie emerytur rolniczek

Rolniczki pobierające świadczenia z programu „Mama 4 plus” mogą przejść na korzystniejszą emeryturę rolniczą. Wystarczy, że dopłacą składki za lata brakujące do wymaganego stażu. Takiej możliwości nie dostały te matki, którym pieniądze wypłacać będzie ZUS.

Nowy rodzaj świadczenia jest ukłonem wobec kobiet, które poświęciły się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci i przez to nie wypracowały nawet minimalnej emerytury. Zgodnie z obowiązującą od 1 marca br. ustawą mogą otrzymać 1100 zł brutto miesięcznie w ramach programu „Mama 4 plus”.

Okazuje się jednak, że dla niektórych pań rząd jest jeszcze bardziej szczodry. Otóż kobiety, które po nowe świadczenie zgłoszą się nie do ZUS, lecz do rolniczego KRUS, mogą łatwo uzupełnić brakujący do pełnej emerytury rolniczej staż (25 lat). Wystarczy, że dopłacą składki (to tylko 136 zł miesięcznie) za brakujące lata. Co więcej: eksperci zauważają, że na dopłatę do minimalnego stażu rolniczki mogą wydać pieniądze otrzymane… z Mamy 4 plus. Dzięki temu nabędą prawo do emerytury z KRUS. Będą też mogły w przyszłości sięgnąć np. po dodatek pielęgnacyjny, a po ich śmierci rodzinie będzie wolno np. ubiegać się o zasiłek pogrzebowy czy rentę rodzinną.

—————

Podobnie uważa Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

– Nie ma żadnego powodu, żeby osoby ubezpieczone w ZUS dopłacały do rolników – wyjaśnia. – Trzeba w czasie najbliższego przeglądu emerytalnego przyjrzeć się tej kwestii. Należy uporządkować system podlegania ubezpieczeniom w Polsce – dodaje.

Więcej:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1403701,podwyzszenie-emerytur-kobiet-z-krus.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna