search
menu menu_open

Produkcja przemysłowa w Polsce zaskakuje na plus. Jesteśmy odporni na recesję?

21 marca 2019

Produkcja przemysłowa w Polsce zaskakuje na plus. Jesteśmy odporni na recesję?

Wzrost jest tylko o nieco ponad 1 pkt proc. mniejszy niż dokładnie przed rokiem. Pytanie tylko, czy to nabyta odporność naszej gospodarki, czy też po prostu negatywne tendencje dotrą do nas z opóźnieniem.

W styczniu produkcja sprzedana w polskim przemyśle wzrosła o 6,9 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny. Wzrost odnotowano w aż 27 z 34 branż branych pod uwagę przez urząd. Najwięcej w sprzęcie transportowym, bo aż o 20,5 proc., oraz w urządzeniach elektrycznych – o niemal 14 proc.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich, to wprawdzie nieco gorszy wynik niż z zeszłego roku, ale dynamika jest solidna.

– W kontekście gorszych perspektyw i osłabienia koniunktury u naszych głównych partnerów handlowych jest to dobry rezultat. Należy przecież pamiętać, że istotna część naszej produkcji jest kierowana na eksport – podkreśla.

Szczególnie dobre wyniki zanotowano w działach sprzętu transportowego i urządzeń elektrycznych. Produkcja w tym pierwszym podskoczyła o 20,5 proc., a w drugim o niemal 14 proc. Według eksperta nie jest to zaskoczeniem. – W przypadku danych o dynamice rocznej występują różne czynniki, które powodują silne wahania. Jeśli chodzi o wymienione kategorie, to zazwyczaj dynamika w nich jest wyższa niż reszty – mówi Kozłowski. – To branże, które aktualnie dobrze radzą sobie na rynku, dlatego takie wzrosty nie są tutaj niczym niezwykłym – dodaje.

Więcej:

http://wyborcza.pl/7,155287,24565580,zagadkowa-produkcja-przemyslowa.html

Źródło: Wyborcza.pl