search
menu menu_open

Test przedsiębiorczości da się obejść

28 marca 2019

Test przedsiębiorczości da się obejść

Nowy pomysł fiskusa przyniesie więcej szkód niż pożytku. Zostawmy ludziom wybór formy zatrudniania i prowadzenia biznesu – mówią pracodawcy.

W środę napisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, że Ministerstwo Finansów pracuje nad „testem przedsiębiorcy”. Miałby on odsiać prawdziwych przedsiębiorców, od tych, którzy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wystawiają co miesiąc jedną fakturę na rzecz jednego pracodawcy. Zdaniem fiskusa taka działalność gospodarcza to fikcja. To też nieuczciwe wobec osób, które u tego samego pracodawcy wykonują takie same obowiązki w ramach umowy o pracę. Resort finansów uważa, że trzeba z tym skończyć. Ten kto nie przejdzie „testu przedsiębiorcy”, straci prawo do rozliczania się w ramach 19-proc. stawki PIT, zaliczania części wydatków w koszty oraz opłacania składek na ZUS w sposób przewidziany dla przedsiębiorców.

—————

Przychylniej na pomysł fiskusa patrzy Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Jako FPP od 2014 r. zabiegamy o uporządkowanie rynku pracy, o to żeby dać równe szanse wszystkim przedsiębiorcom. Jeśli „test” miałby poprawić warunki konkurencji, to jesteśmy w stanie go poprzeć – deklaruje. Tłumaczy, że dziś część przedsiębiorców wypycha pracowników na samozatrudnienie. Korzystają na tym dzięki niższym kosztom zatrudnienia. – Nie wiem jednak, jak skonstruować skuteczny „test”. Gdyby o tym, kto jest przedsiębiorcą miał decydować urzędnik, to jestem przeciw – mówi Kowalski. – Obawiam się, czy nie będzie znów tak, że Ministerstwo Finansów ma pomysł, a potem przedsiębiorcy mają kłopot.

Więcej:

https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/303279896-Test-przedsiebiorczosci-da-sie-obejsc-Kto-na-nim-straci.html

Źródło: Rzeczpospolita