search
menu menu_open

Spada liczba zwolnień lekarskich

3 kwietnia 2019

Spada liczba zwolnień lekarskich

W lutym liczba zaświadczeń lekarskich spadła w porównaniu do analogicznego miesiąca 2018 r. o 7 proc., zaś w porównaniu ze styczniem 2019 r. o 8,4 proc. Najczęściej po zwolnienie idą do lekarza osoby w wieku między 30 a 39 rokiem życia – wynika z danych ZUS. Za wcześnie jest jednak na stwierdzenie, że spadek liczby wystawianych zaświadczeń to efekt wprowadzenia e-zwolnień. Analizę danych mogą mogą utrudniać nie tylko tzw. „protesty na chorobowym”, ale także sezonowość zachorowań.

Z danych ZUS wynika, że w lutym  2019 r. najwyższy odsetek – 28 proc. dni absencji chorobowej odnotowano w grupie wiekowej między 30 a 39 rokiem życia. W populacji kobiet wyniósł on 32,5 proc., wśród mężczyzn – 22,5 proc.

—————

Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, ekspert Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej Łukasz Kozłowski uważa, że jeszcze za wcześnie jest, aby mówić jak e-zwolnienia wpłynęły na liczbę wystawianych zaświadczeń. – Wpływ na obecne dane może mieć wiele czynników sezonowych, choćby fale zachorowalności – mówi.

Więcej:

https://www.prawo.pl/kadry/spada-liczba-zwolnien-lekarskich,394151.html

Źródło: Prawo.pl