search
menu menu_open

Pracodawcy: Zasiłki chorobowe w całości z ZUS

5 kwietnia 2019

Pracodawcy: Zasiłki chorobowe w całości z ZUS

Za czas choroby pracownik powinien otrzymywać zasiłek choroby w wysokość 80 proc. wynagrodzenia, finansowany w całości przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a składki chorobowe płaciliby tylko pracodawcy – wprowadzenie takiego rozwiązania postuluje Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

FPP i CALPE zaprezentowało program gospodarczy, który gwarantowałby stabilność rozwoju gospodarki. Jego autorzy oszacowali, że koszty wypłaty wynagrodzenia chorobowego przez pracodawców wynoszą rocznie 7 mld zł. – W ubiegłym roku spośród 14,2 mln ubezpieczonych 47 proc. skorzystało ze zwolnienia lekarskiego, którzy średnio spędzili 36 dni na zwolnieniach chorobowych – stwierdziła ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich Grażyna Spytek-Bandurska.

Przypomniała, że obecnie składkę chorobową płacą pracownicy 2,45 proc., a za pierwsze 33 dni choroby pracownik otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia, która jest kosztem pracodawcy zatrudniającego na umowę o pracę.

FPP proponuje wprowadzenie zmian w ubezpieczeniu chorobowym. Za czas choroby pracownik powinien otrzymywać zasiłek choroby w wysokość 80 proc. wynagrodzenia, finansowany w całości przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a składki chorobowe płaciliby tylko pracodawcy. – Efektem zmian w ubezpieczeniu chorobowym dla pracodawców byłoby zmniejszenie ryzyka ekonomicznego wiązanego z zatrudnianiem na podstawie umowy o pracę, a dla pracownika zwiększenie szansy nawiązania takiego stosunku pracy – zaznacza Spytek-Bandurska.Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/pracodawcy-chca-zmian-w-ubezpieczeniu-chorobowym,395986.html

Źródło: Prawo.pl