search
menu menu_open

Taksówkarze łamią porozumienie z rządem

10 kwietnia 2019

Taksówkarze łamią porozumienie z rządem

W środę o godz. 12 w Radzie Dialogu Społecznego mają spotkać się protestujący taksówkarze oraz przedstawiciele strony rządowej. Wypracować mają wspólnie rozwiązania, które doprowadzą do uregulowania rynku przewozu osób.

Oczekiwania taksówkarzy są klarowne – chcą odrzucenia opracowanego przez rząd projektu nowelizacji ustawy transportowej i zablokowania takich aplikacji jak Uber, czy Bolt (dawne Taxify), do czasu przyjęcia nowych regulacji.

Tadeusz Stasiów, prezes Samorządnego Związku Zawodowego Taksówkarzy RP, podkreśla w specjalnym oświadczeniu cel, jak stawia sobie środowisko taxi: „(…) całkowitą likwidację nielegalnych przewozów, obronę rodzimej przedsiębiorczości w transporcie osobowym oraz spowodowanie, by szkodliwy projekt nowelizacji ustawy o transporcie autorstwa Ministerstwa Infrastruktury, stanowiący o legalizacji patologii i przestępstwa gospodarczego, nigdy nie został uchwalony przez Sejm”. Jeśli postulaty nie zostaną spełnione taksówkarze wrócą do strajku. W poniedziałek około 1,5 tys. przedstawicieli tego środowiska z całej Polski zablokowało główne arterie Warszawy. We wtorek zawiesili protest, ale zapowiadają, że – jeśli rozmowy nie pójdą po ich myśli – będą manifestować do skutku.

Wielu ekspertów branży transportowej uważa, że nie ma potrzeby zmiany projektu ustawy, bowiem wersja zaakceptowana ledwie z początkiem kwietnia przez Radę Ministrów, pod dwóch latach trudnych prac m.in. w resorcie infrastruktury, wydaje się jedynym możliwym konsensusem. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że rząd przygotował dobry projekt, zrównujący warunki konkurencyjne na rynku przewozów i uwzględniający postulaty wielu stron – w tym liczne wymagania stawiane przez środowisko taksówkarskie.

Więcej:

https://www.rp.pl/Transport/304099952-Rzad-i-taksowkarze-w-srode-beda-rozmawiac-o-wylaczeniu-Ubera.html

Źródło: Rzeczpospolita