search
menu menu_open

Progresja podatkowa wzrośnie, ale niewiele

23 kwietnia 2019

Progresja podatkowa wzrośnie, ale niewiele

Rząd wyda 10 mld zł na reformę, która ma obniżyć klin podatkowy dla najsłabiej zarabiających. W efekcie jednak wciąż będziemy wśród krajów z małymi różnicami obciążeń.

Klin podatkowy w Polsce, czyli różnica między kosztami zatrudniania (wynagrodzenie netto, podatek i różne składki) a tym, co pracownik dostaje do ręki, nie jest wielki na tle innych krajów. Ale wyróżnia nas to, że klin jest praktycznie płaski. To znaczy, że relatywna wysokość obciążeń nałożonych na niskie zarobki jest prawie taka sama jak na wyższe płace. W 2018 r. było to odpowiednio 35,1 proc. i 36,3 proc. – wynika z danych OECD. Różnica w klinie wynosiła zaledwie 1,2 pkt proc.

———-

– Oznacza to, że nadal będziemy drugim krajem po Węgrzech z najbardziej płaskim klinem podatkowym wśród krajów OECD – analizuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Oczywiście dobrze, że wprowadzamy takie zmiany, podatnicy odczują w swoich kieszeniach obniżenie podatków. Choć z drugiej strony nie są to zmiany radykalne – przyznaje.

Więcek:

https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/304229955-Progresja-podatkowa-wzrosnie-ale-niewiele.html

Źródło: Rzeczpospolita