search
menu menu_open

Rośnie liczba wniosków do ZUS o rozłożenie zadłużenia na raty

30 kwietnia 2019

Rośnie liczba wniosków do ZUS o rozłożenie zadłużenia na raty

Rośnie liczba wniosków do ZUS o rozłożenie na raty należności z tytułu niezapłaconych składek. W 2018 r. do Zakładu wpłynęło ponad 70 tys. takich wniosków, jeszcze w 2015 liczba ta wynosiła niewiele ponad 52 tys. Rozłożenie na raty należności opłaca się zarówno płatnikom jak i ZUS-owi. W ten sposób w 2018 r. odzyskano ponad 1 mld zł, na spłatę czeka kolejne 3 mld.

ZUS przypomina, że przedsiębiorcy, którzy np. z przyczyn gospodarczych mają problemy z regulowaniem należności z tytułu składek, mogą występować m.in. z wnioskiem o rozłożenie ich na raty.

Z danych ZUS, do których dotarło Prawo.pl. wynika, że obserwowany jest stały wzrost wpływu wniosków o udzielenie ulgi w spłacie zadłużenia. W 2015 r. średni miesięczny wpływ wniosków wynosił ok. 4,3 tys., w 2016 r. – ok. 5,6 tys., w 2017 r. – ok. 5,6 tys., a w 2018 r. ok. 5,9 tys.

—————

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich zwraca uwagę, że ZUS aktywniej promuje ratalny sposób rozwiązywania kwestii zobowiązań. – Aktywniejsza jest komunikacja między urzędem a przedsiębiorcami. To opłaca się zarówno jednym jak i drugim. ZUS może liczyć na spłatę zobowiązań, a przedsiębiorca na dogodniejszy system opłat. Nie bez znaczenia tutaj było wprowadzenie doradców przedsiębiorców w ZUS – mówi.

Więcej:

https://www.prawo.pl/kadry/coraz-wiecej-platnikow-prosi-zus-o-rozlozenie-zadluzenia-skladek,402427.html

Źródło: Prawo.pl