search
menu menu_open

Gdzie najłatwiej o zatrudnienie

6 maja 2019

Gdzie najłatwiej o zatrudnienie

Na Mazowszu, Dolnym Śląsku i Śląsku w ofertach pracy można przebierać i grymasić, bo tam firmy szukają coraz większej liczby chętnych. Ale są też miejsca w Polsce, gdzie widać sygnały osłabienia lokalnego rynku.

Niemal co czwarte ogłoszenie o pracę dla specjalistów opublikowane w I kwartale tego roku pochodziło z województwa mazowieckiego – wynika z danych portalu Pracuj.pl. W sumie było ich w tym regionie ponad 37 tys., czyli o 5,4 proc. więcej niż rok temu.

—————

– Raczej widać, że gdzieniegdzie docierają oznaki spowolnienia gospodarczego – komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Spowolnienie gospodarki to obecnie przede wszystkim efekt słabej koniunktury w zachodniej Europie, w tym u naszych największych partnerów gospodarczych – Niemców. Zagraniczne przedsiębiorstwa składają mniej zamówień na towary produkowane w Polsce, przez co nasze firmy eksportowe widzą przyszłość w ciemniejszych barwach.

– A jeśli tak, to nie są one już tak chętne inwestować w nowe miejsca pracy, które miały powstać w tym roku – wyjaśnia Kozłowski.

W I kwartale tego roku PKB wzrósł szacunkowo o 4–4,5 proc. wobec ponad 5 proc. w IV kwartale 2018 r. – Widać więc spowolnienie dynamiki, ale nie jest ono ogromne – zauważa Kozłowski.

Więcej:

https://www.rp.pl/Rynek-pracy/305059958-Gdzie-najlatwiej-w-Polsce-znalezc-zatrudnienie.html

Źródło: Rzeczpospolita