search
menu menu_open

Kapitał polski lepszy niż obcy

7 maja 2019

Kapitał polski lepszy niż obcy

Pod względem zysków z kapitału europejskie banki to ubodzy krewni instytucji zza oceanu. Wyjątkiem są polskie banki.

Średnia stopa zwrotu z kapitału własnego (czyli wskaźnik RoE) dla europejskich banków wynosi 6,2 proc. To liczba wyciągnięta na podstawie danych 190 banków. Mieszczą się w tym gronie z jednej strony niemiecki gigant Deutsche Bank, którego RoE wyniosło w zeszłym roku zaledwie 0,4 proc., jak i brytyjski Lloyds, który mimo brexitu jest w stanie utrzymać ten wskaźnik na dwucyfrowym poziomie.

—————

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, zwraca uwagę z kolei, że wprawdzie najwięksi gracze polskiego sektora bankowego mają bardzo dobre wyniki RoE, ale cała branża – już niekoniecznie. – Dla całego sektora wskaźnik ten wynosi średnio nieco powyżej 7 proc. – mówi. Czyli ciągle więcej niż średnia europejska, ale nie tak dużo.

Niemniej jednak on także zauważa przewagi polskiego systemu bankowego nad zachodnim. – W strefie euro normalizacja polityki pieniężnej dopiero się rozpoczyna. Wstrzymano tylko program luzowania ilościowego, ale stopy pozostają na zerowym poziomie. W takich warunkach bankom trudniej o wysoką rentowność – twierdzi.

Więcej:

http://wyborcza.pl/7,155287,24713162,kapital-polski-lepszy-niz-obcy.html

Źródło: Gazeta Wyborcza