FPP: Program Ostrzegania Przedsiębiorców (POP) to dobre rozwiązanie
9 maja 2019
Krajowa Administracja Skarbowa ogłosiła wprowadzenie nowego rozwiązania służącego ochronie interesów uczciwie działających podmiotów – Program Ostrzegania Przedsiębiorców (POP). Jego celem jest zabezpieczenie przedsiębiorców przed nieświadomym uczestnictwem w oszustwie podatkowym tzw. karuzeli podatkowej. Federacja przedsiębiorców Polskich pozytywnie ocenia t rozwiązanie – jako skuteczne narzędzie do wspólnej walki administracji i przedsiębiorców z wyłudzeniami podatku VAT.
W ramach Programu Ostrzegania Przedsiębiorców, Krajowa Administracja Skarbowa będzie dzieliła się swoimi informacjami i wynikami analiz, aby pomóc podmiotom gospodarczym lepiej identyfikować ryzykowne transakcje oraz unikać nieświadomego udziału w oszustwie z wykorzystaniem konstrukcji podatku VAT. Program jest formą bezpośredniej komunikacji między administracją, a przedsiębiorcami.
„Wdrażane przez Krajową Administrację Skarbową instrumenty wsparcia przedsiębiorców potwierdzają, że reforma administracji skarbowej zapoczątkowana w 2017 roku osiąga zakładane skutki. Rozwiązanie w postaci Programu Ostrzegania Przedsiębiorców może okazać się
skutecznym narzędziem do wspólnej walki administracji i przedsiębiorców z wyłudzeniami podatku VAT
. KAS powinna także wypracować rozwiązanie dla organów skarbowych w ramach toczących się postępowań wszczętych przed przeprowadzeniem reformy administracji skarbowej – aby przedsiębiorcy, którzy padli ofiarą grup przestępczych i których państwo w żaden sposób nie ostrzegło, nie ponosili nadmiernej odpowiedzialności w imieniu faktycznych organizatorów nielegalnego procederu”
– zaznaczył
Mariusz Korzeb, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich
.
KAS będzie kierować pisemne ostrzeżenie o wystąpieniu ryzyka w łańcuchu dostaw wraz z rekomendacją zastosowania Mechanizmu Podzielonej Płatności przy zapłacie na rzecz konkretnego kontrahenta.
Ostrzeżenie takie będzie wysyłane do indywidualnych podmiotów, po przeprowadzeniu wnikliwej analizy danych, którymi dysponuje KAS. Działanie to nie będzie ingerencją w kontakty handlowe ani w dobór kontrahentów.
Celem jest poinformowanie przedsiębiorcy o istniejącym zagrożeniu nieświadomego udziału (jako bufor) w oszustwie karuzelowym. Będzie to system wczesnego ostrzegania uczciwych przedsiębiorców. Po otrzymaniu sygnału od nas będą oni mogli podjąć odpowiednie działania, aby zweryfikować rzetelność swoich kontrahentów i zabezpieczyć się przed skutkami uczestnictwa w nielegalnym procederze.