Składki do ZUS tylko dla chętnych?

10 maja 2019

Składki do ZUS tylko dla chętnych?

Składki do ZUS dla przedsiębiorców będą dobrowolne. Co miesiąc będzie można zaoszczędzić ok. 1 tys. zł – takie założenie do projektu ustawy przedstawił w czwartek rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Przedsiębiorcy od lat zwracają uwagę, że jest czymś niepojętym, aby każdy, kto prowadzi firmę, płacił jednakową, stałą składkę do ZUS. Dziś to 1317 zł, w tym 342 zł to składka zdrowotna. I to niezależnie od tego, czy zarabiamy 100 tys. zł, czy 1 tys. zł. Płacić trzeba nawet wtedy, gdy mamy stratę.

Rozwiązanie zaproponował powołany przez premiera rzecznik małych i średnich firm Adam Abramowicz. Zgodnie z jego pomysłem przedsiębiorcy sami mają decydować, czy chcą płacić składki emerytalne, czy rentowe do ZUS. Obowiązkowa byłaby jedynie składka zdrowotna.

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, uważa, że głównym minusem pomysłu Abramowicza jest to, że ludzie, którzy zrezygnują z odprowadzania składek, na starość będą zdani na zasiłki od państwa.

Źródło: Gazeta Wyborcza