search
menu menu_open

Minister zaproponuje wyższe minimalne wynagrodzenie niż przewidują przepisy

20 maja 2019

Minister zaproponuje wyższe minimalne wynagrodzenie niż przewidują przepisy

Zgodnie z prawem minimalna pensja musi wzrosnąć w 2019 r. co najmniej do 2345 zł. Tymczasem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała Prawo.pl, że propozycja jej resortu będzie wyższa od tej, którą gwarantuje ustawa. – Naszym dążeniem jest to, aby nie pogarszać relacji minimalnego wynagrodzenia do średniego, które obecnie jest na poziomie ok. 47 proc. – podkreśliła. Z wyliczeń ekspertów wynika, że może to być 2385 zł.

Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,7 zł. Z danych GUS wynika, że najniższą krajową otrzymuje ponad 1 mln Polaków. W 2018 r. pensja minimalna wynosiła 2100 zł, przy minimalnej stawce godzinowe 13,7 zł.

—————-

Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski prognozuje, że jeśli relacja między przeciętnym wynagrodzeniem na pensją minimalną miałaby być zachowana, to propozycja ministerstwa wyniesie ok. 135 zł. – Zastrzegam jednak, że to tylko moje prognozy. Rząd nie przedstawił do tej pory projektu założeń budżetu państwa, zrobi to w czerwcu. W tym projekcie będzie prognoza wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, która jest potrzebna do szacunków. Dlatego tutaj posłużyłem się przybliżoną wartościami określonymi w wieloletnim programie finansowym – wyjaśniał.

Więcej:

https://www.prawo.pl/kadry/propozycja-minimalnego-wynagordzenia-bedzie-wyzsza-niz-zakladaja,416189.html

Źródło: Prawo.pl