Firmy za 2,5 tys. zł płacy minimalnej

22 maja 2019

Firmy za 2,5 tys. zł płacy minimalnej

Wysokość najniższego wynagrodzenia za pracę musi odpowiadać realiom rynku — uważa FPP.

Do 2,5 tys. zł powinna wzrosnąć w przyszłym roku płaca minimalna — postuluje Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP). Dla sektora finansów publicznych oznaczałoby to wzrost wpływów o 2,2 mld zł w skali roku. FPP proponuje, aby 1,6 mld zł z tej kwoty przeznaczyć na obniżenie klina podatkowego i podwyższenie kwoty pracowniczych kosztów uzyskania przychodu do ponad 333 zł miesięcznie.

————-

— Rynek pracy jest bardzo trudny. Przedsiębiorcy regularnie podwyższają wynagrodzenia w celu zatrzymania pracowników i zmniejszenia ich fluktuacji. Nie ma co utrzymywać fikcji, płaca minimalna powinna nadążać za realiami. Poziom 2,5 tys. zł brutto jest całkowicie uzasadniony i potrzebny. Mam nadzieję, że do naszego apelu — jako przedsiębiorców — przyłączą się związki zawodowe, a rząd uwzględni te głosy jako racjonalną potrzebę rynkową — mówi Marek Kowalski, przewodniczący FPP, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Źródło: Puls Biznesu