Szykują się wielkie podwyżki płac?

23 maja 2019

Szykują się wielkie podwyżki płac?

Pracodawcy i związki zawodowe proponują wzrost minimalnej pensji w przedziale od 137 zł do 270 zł, a wynagrodzeń w budżetówce – od 6,1 proc. do 15 proc.

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku świadczenia te poszybują w górę. Wyraźne wzrosty proponują nie tylko – co zrozumiałe – związki zawodowe, lecz także organizacje pracodawców. Te pierwsze już się porozumiały i przedstawiły rządowi wspólną propozycję (NSZZ „Solidarność”, OPZZ i FZZ). Zgodnie z nią minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2020 r. powinno wzrosnąć co najmniej o 12 proc. (czyli 270 zł) i wynieść 2520 zł.

Federacja Przedsiębiorców Polskich postuluje wręcz wzrost minimalnej pensji do 2500 zł (ta organizacja pracodawców nie uczestniczy jednak w zawieraniu porozumienia, bo nie jest reprezentowana w Radzie Dialogu Społecznego).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna