search
menu menu_open

Wynagrodzenie minimalne w 2020 r. Istotne skutki dla całej gospodarki

27 maja 2019

Wynagrodzenie minimalne w 2020 r. Istotne skutki dla całej gospodarki

Wpływa na wysokość zasiłków czy świadczeń pracowniczych, ale także grzywny za przestępstwa skarbowe. Jednocześnie im wyższa, tym więcej pieniędzy płynie do budżetu. Właśnie ważą się losy przyszłorocznej płacy minimalnej.

– Musimy uzbroić się jeszcze w cierpliwość – powiedziała podczas konferencji prasowej w piątek Elżbieta Rafalska.

Wbrew zapowiedziom służb prasowych resortu rodziny i pracy, jego szefowa nie ogłosiła rządowej propozycji podniesienia płacy minimalnej. Zrobiły to już dwie pozostałe strony w Radzie Dialogu Społecznego (RDS) – związki zawodowe i organizacje pracodawców.

—————

Inaczej widzi to Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Bardzo nietypowo jak na organizację pracodawców, FZZ postuluje podniesienie płacy minimalnej do 2500 zł. Warto jednak zaznaczyć, że FPP nie jest w Radzie Dialogu Społecznego.

– Poziom 2500 zł brutto jest całkowicie uzasadniony i potrzebny. Taka zmiana korzystnie wpłynie na warunki funkcjonowania przedsiębiorców, dla których ważne jest, by regulowana przez prawo minimalna stawka odpowiadała istniejącym realiom, zaś dla pozostałych firm byłaby ona neutralna – przekonuje Kowalski.

Więcej:

https://www.money.pl/gospodarka/wynagrodzenie-minimalne-w-2020-r-istotne-skutki-dla-calej-gospodarki-6384417509554305a.html

Źródło: Money.pl